Camping

Camping

Camping dla kampera?

 

Czy jest nam potrzebny?

Podróżowanie kamperem nie obliguje nas do wynajmowania placu na campingu w celu przenocowania. Możemy zostać na noc na każdym parkingu publicznym, na którym nie ma znaku o zakazie nocowania. Dlatego mówi się, że podróże caravaningowe nie są aż tak drogie (chociaż samo wynajęcie kampera to nie mały wydatek – sprawdźcie http://www.campernord.pl/). Czy aby na pewno?

Może i prawo o ruchu drogowym nas nie obliguje do nocowania na drogich campingach (tak, ceny campingów są znaczące!), ale kwestie bezpieczeństwa już tak. Jeszcze parę lat temu działał system wspólnego nocowania, to znaczy: każdy samotnie podróżujący kamper mógł się przytulić do kogoś, kto stanął, by przenocować na trasie na danym parkingu. W grupie zawsze raźniej. Kamperowcy czuli się pewniej będąc wśród swoich. Czas jednak nieco zmienił ten układ, powstało wiele drobnych grup przestępczych jeżdżących dwoma czy trzema kamperami razem. Przed nocą stawali oni razem na danym parkingu stwarzając pozory bezpieczeństwa. Gdy zapadał zmrok, drobni złodzieje wpuszczali gaz do sąsiednich kamperów i okradali je z cennych przedmiotów, pieniędzy, dokumentów. Wielu osobom tak umilono podróż. Największe grupy działały we Francji w okolicy Bordeaux. Stąd układ sił podróżniczych nieco się zmienił.

Campingi to dobry wybór dla osób chcących mieć pewność, że nikt nie przeszkodzi im spokojnie przespać nocy. Płaci się tu nie tylko za prąd, wodę, opłatę klimatyczną, ale przede wszystkim za ochronę. W dużych miastach od paru lat systematycznie pojawiają się spokojne Stellplatze – czyli parkingi przeznaczone dla kamperowców, na których jest możliwość opróżnienia i zapełnienia świeżą wodą kampera. Place te są budowane przez włodarzy miast i miasteczek turystycznych, wszystkie objęte są ochroną, na wielu z nich znajdują się nawet kamery i specjalnie wybudowane łazienki. Mogą na nich spać tylko i wyłącznie kampery, przyczepy mają pojechać na camping. Tego rodzaju zabiegi mają odstraszyć przestępców.

Campingi dają nam również poczucie stabilizacji w podróży, warto z nich korzystać, gdy chcemy naładować akumulatory do dalszych podróży. Zwiedzanie i poznawanie nowego wymaga nie małej ilości energii. Dlatego złapanie oddechu na tego rodzaju przygotowanych przestrzeniach jest niezwykle cenną możliwością.

7 komentarzy


 1. Uwielbiam podróże campingowe 🙂 na takich polach campinogwych można zawrzeć super znajomości 🙂

  Odpowiedz

  1. Ja z niektórymi osobami kontakt utrzymuję do dziś. Na campingach na całym świecie poznałem mnóstwo fantastycznych ludzi – głównie takich podróżników jak ja. To są niesamowite przygody, o których nigdy się nie zapomina.

   Odpowiedz

 2. Na przykład na Florydzie to konieczność. Nie można się byle gdzie zatrzymać i przespać, za to grożą ogromne kary pieniężne. Nawet jeśli chcecie tak spać w zwykłym aucie a nie w kamperze.

  Odpowiedz

  1. Dobrze, że o tym piszesz bo wybieram się do Stanów właśnie wypożyczyć camper. Nie wiedziałam, że niektóre stany mają swoje uregulowania w tym temacie.


   http://excmobile.eu/

   Odpowiedz

 3. Camping to nie dla mnie. Ja lubię wygodę. Musi być hotel, nawet gorszego standardu ale pokój z łazienką na wakacjach to podstawa.


  http://kris-cars.eu/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *