Pierwsza podróż kamperem

Pierwsza podróż kamperem

Jak przygotować się do pierwszej podróży kamperem?

Caravaning cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, dlatego wielu z Was pyta nas o to, jak się przygotować do podróży. Postanowiliśmy napisać kilka słów na ten temat.

Przede wszystkim przygotujcie sobie wstępny plan podróży – oczywiście nie bądźcie naiwni, na pewno zmieni się on w trakcie jazdy, przez wzgląd na wolność jaką daje podróżowanie camperem. Ale warto mieć ten cel, do którego się dąży, by chociażby określić, jaki rodzaj ubrań ze sobą zabrać. Wiadomo, że na plaży nie przydadzą nam się buty na wycieczki górskie! Choć osobiście znam takich podróżników, którzy z Norwegii przebyli w jedną noc trasę do Chorwacji, gdyż zbyt odpoczęli i chcieli wpaść na jakąś Rivierę! A więc tak:

 1. Opracujcie wstępną koncepcję planu podróży.
 2. Sprawdźcie, jakie warunki klimatyczne tam panują.
 3. Określcie ile czasu spędzicie w podróży, a ile będziecie koczować na campingu
 4. I przede wszystkim – sprawdźcie czy w danym kraju obowiązują opłaty za drogi w postaci winietek czy też wjazd jest wolny od opłat.
 5. Równie cenną informacją będą wszelkie zmiany w prawie drogowym – ograniczenia prędkości oraz sposób organizacji ruchu w dużych miastach, do których się wybieracie, w niektórych z nich obowiązuje zakaz wjazdu do centrum lub przewidziane są specjalne szlaki turystyczne dla kamperowców.
 6. Zastanówcie się, gdzie będziecie nocować – czy wybierzecie Stellplatze czy campingi, a może zaryzykujecie nocowaniem na dziko?

Staraliśmy się wypunktować najważniejsze zagadnienia przed wyruszeniem w pierwszą trasę kamperem. To niezwykle ważne, by ustrzec się przed zbędnym stresem czy mandatem. Dzięki przezorności i zachowaniu względnej ostrożności Wasza podróż nie będzie tak stresująca. Jeśli nie wiecie, gdzie zdobyć dane informacje, czy jak się zachowywać w ruchu drogowym prowadząc kampera, zapytajcie specjalistów o pomoc. Możecie zwrócić się do redakcji pism takich jak Polski Caravaning czy do firm zajmujących się sprzedażą kamperów, części, naprawami, czy wynajmem samochodów. Taką pomocną firmą jest na przykład Campernord – http://www.campernord.pl/kontakt.

shutterstock_206811820

4 komentarze


 1. W dzisiejszych czasach wszystko można wszędzie kupić więc nie ma co się obawiać. Jeśli potrzebne Wam nagle będą japonki albo górskie buty to zajedziecie do sklepu i je kupicie – to proste 🙂 Nie ma co się pakować na zapas bo większość tych rzeczy nigdy Wam się nie przyda.

  Odpowiedz

  1. Też myślę, że podróż bez planu jest najciekawsza. Tym sposobem na pewno przywieziecie całą moc wrażeń ze sobą. A przygoda czeka na każdym rogu.

   Odpowiedz

 2. Fajnie, że są takie artykuły. Dzięki nim można dowiedzieć się, na co zwrócić szczególną uwagę podczas pierwszej podróży camperem. To może przydać się akurat każdemu.


  http://food2door.pl/

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *