Klimat panujący w angielskim pubie jest niepowtarzalny, a wchodząc do niego, mamy wrażenie jakby czas się zatrzymał. Mowa tu nie tylko o szybko upływającym w nim czasie, ale także o samym wiktoriańskim wystroju wnętrza. Design nawiązuje do wielowiekowej tradycji powstania uwielbianych przez Brytyjczyków pubów. Nawet „nowe” miejsca charakteryzowane są na te, które powstały nawet sto lat temu! Anglicy zdają sobie sprawę z tego, jak wielkim dziedzictwem, jest kultura świętowania i spędzania czasu w pubach. Zwykle najwięcej tego typu miejsc znajduje się w centrach dużych miast, a co zaskakujące pub znajdziemy nawet na wsiach. Ciekawostką jest to, że istnieją w Anglii małe wsie, nieposiadające sklepu czy kościoła, ale za to dobrze prosperujący pub. Ich wystrój nie zachwyca nowoczesnością, bo nie o to w nich chodzi. Znajdziemy raczej ciemne wnętrze, z prostymi drewnianymi stołami i lekko zużytymi sofami. Miejsce to ożywa dopiero za sprawą tłumnie przybywających Gości!
Życie towarzyskie w angielskim pubie – od gry w darta po quiz night
W odróżnieniu od pubów, które znamy z polskich miast, angielski pub to nie tylko sączenie napojów wysokoprocentowych. W tradycyjnych miejscach życie towarzyskie kwitnie na wiele sposobów. Zaczynając od gier planszowych na stołach, poprzez wieczorne koncerty, czy w końcu grę w rzutki. Dart to nie przelewki, ponieważ w Angli powstała nawet liga drużyn pubowych, reprezentujących puby znajdujących się niedaleko siebie. Dla mniej zaawansowanych wygrana w rzutki oznacza kufel piwa kupiony przez przeciwnika. Zdrowa rywalizacja w formie gry w rzutki to pomysł Brytyjczyków na miłe spędzenie wieczoru i oderwanie od codziennych spraw. Nie jest to jednak jedyny sposób!
Quiz night w Polsce
Można powiedzieć, że puby „uczą i bawią”, bo właśnie tam powstały tak zwane „quiz night”. Jest to drużynowa rywalizacja, która polega na grupowym odpowiadaniu, na pytania z różnych dziedzin, zaczynając od historii, przez sport po sztukę. Quiz nights są coraz bardziej popularne także w naszym kraju, ponieważ angażują wszystkich uczestników wieczornych wyjść i wspaniale integrują grupę.
2 thoughts on “Tradycyjne angielskie puby – jak wyglądają od środka?”