Ciekawe miejsca

Poznaj urok imprezy w Ascot i podstawowe zasady wyścigów konnych

• Zakładki: 78


Wyścigi konne są jedną z najbardziej eleganckich dyscyplin sportowych, jakie można sobie wyobrazić. Doskonale zbudowani jeźdźcy dosiadający muskularnych wierzchowców ścigają się na specjalnym torze lub pokonują przeszkody. Wszystkiemu towarzyszą emocje publiczności, szepty pojawiające się na trybunach, a także okrzyki, jeśli zawodnikowi wraz z koniem uda się wyjść na prowadzenie albo pokonać przeszkodę bez błędów. Jeśli planujesz wizytę na zawodach jeździeckich, poznaj zasady wyścigów konnych i sprawdź, czego możesz się spodziewać.

Wyścigi konne w Polsce

Niewątpliwie prawdziwym centrum polskich wyścigów konnych jest warszawski tor Służewiec. To właśnie tam spotykają się miłośnicy tego sportu, z zapartym tchem śledząc szalone pościgi doświadczonych jeźdźców na wierzchowcach. Na Służewcu co roku odbywa się m.in. memoriał im. Fryderyka Jurjewicza – polskiego szlachcica, hodowcy koni i organizatora wyścigów konnych. Tor został oddany do użytku w 1939 roku i właśnie ponad osiem dekad temu po raz pierwszy rozegrano na nim wyścigi. Tradycja ta trwa, jest kultywowana do dziś, a liczba fanów wyścigów konnych nie maleje.

Najpopularniejsze wyścigi konne na świecie

Bez względu na to, czy jesteś prawdziwym miłośnikiem wyścigów konnych, czy ta dyscyplina jest Ci niemal całkowicie obca, z pewnością choć raz słyszałeś o wyścigach w Ascot. Impreza organizowana w tym angielskim miasteczku to prawdziwy fenomen. Co roku spotykają się tam największe gwiazdy i przedstawiciele rodów szlacheckich, w tym także brytyjskiej rodziny królewskiej. Gościem honorowym jest sama królowa Elżbieta II, prywatnie wielka fanka koni i wszystkiego, co związane z jeździectwem. Podczas wyścigów w Ascot obowiązuje specyficzna etykiet, m.in. nakazująca paniom noszenie nakryć głowy. Przyjęło się, że czwartek wypadający podczas wyścigów jest dniem, w którym wszystkie zaproszone kobiety zakładają przyciągające wzrok, eleganckie kapelusze lub toczki. Dzięki temu na trybunach jest naprawdę kolorowo. Pierwsze wyścigi konne z cyklu Royal Ascot zorganizowała jeszcze królowa Anna, w 1711 roku. Dziś to punkt obowiązkowy czerwcowego kalendarza na wyspach.

Wyścigi konne – zasady

Mimo, że wyścigi konne przez wiele osób są uznawane za elitarną dyscyplinę, nie potrzeba wiele czasu, aby zrozumieć panujące w nich reguły. Zasady wyścigów konnych są łatwe: zawodnicy dosiadają swoich koni, a na dany przez sędziego znak startują ze specjalnie przygotowanych boksów. Następnie ścigają się na z góry ustalonym dystansie, a wygrywa ta para koń – jeździec, która jako pierwsza przekroczy linię mety. Wyścigi konne są rozgrywane na torach nazywanych hipodromami (od greckich słów: hippos – koń i dromos – droga). Czasami, poza pokonaniem dystansu, zadaniem dżokejów i koni jest przeskoczenie rozstawionych na torze przeszkód. Wówczas wyścigi konne stają się jeszcze bardziej emocjonujące. Inne uszczegółowienie zasad wyścigów konnych polega na zakazie galopu. Jeździec, którego koń będzie poruszał się na torze chodem innym niż kłus, zostaje automatycznie zdyskwalifikowany.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Surebety.pl.

comments icon0 komentarzy
0 komentarze
63 wyświetlenia
bookmark icon

Napisz komentarz…

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.