Typy Camperów

Typy Camperów

Rodzaje samochodów campingowych

Camper camperowi nie równy. Różnią się kształtem, układem mebli, rodzajem podwozia, a także sezonowością. Niektóre z nich nadają się na wycieczki letnie, inne znów idealnie sprawdzą się zimą. Jak rozróżnić samochody campingowe? Czym się charakteryzują poszczególne typy?

vw-camper-336606_1920Małe kampery zwane Kamperami-VAN to najmniejsze pojazdy z rodziny samochodów campingowych. Często powstają jako inwencje twórcze ich właścicieli, choć spora część producentów kamperów, zainspirowana niejednokrotnie pomysłami twórczych podróżników, projektuje i produkuje tego typu samochody. Idealnie nadają się do dalekich podróży, są małe, lekkie, tak więc i spalanie mają na dość niskim poziomie. Przeznaczone są najczęściej dla dwóch osób. Kampery Vany budowane są najczęściej na podwoziach marek Peugeot Boxer, Ford Transit czy Mercedes Sprinter.

Kolejnym rodzajem jest kamper z alkową, czyli taki rodzaj samochodu, w którym dodatkowa przestrzeń do spania znajduje się nad szoferką – kabiną kierowcy. W takiej alkowie są dwa miejsca do spania, często jest ona zabezpieczona siatką, by mogły tam spać dzieci. To znacznie większe samochody od Vanów, przeznaczone nawet i dla 7 osób! Rozkład całego wnętrza może być bardzo różny – często montowane są w tego typu kamperach łóżka piętrowe, jak i rozkładane miejsca sypialniane w części stołu.

Pół-integry to ulubione samochody starszych osób. Wyglądają sympatycznie, wygodnie się je prowadzić przez wzgląd na opływowe kształty, a także wykazują znacznie mniejsze spalanie paliwa, niż w przypadku kamperów z alkową czy pełnej Integry. Szybsza jazda, zwinność pojazdu okraszona jest tym, że nad kabiną szoferki jest stosunkowo mało miejsca nie dlatego, że znajduje się tam wygodne łóżko, a dlatego, że zamontowane są tam szafki, bądź ściągane łóżko z góry.

Najbardziej luksusowymi kamperami są tak zwane integry – kampery o kształcie autobusu, które cechują sie głównie sporą przestrzenią. motorhome-1511765_1920Część mieszkalna zintegrowana jest kabiną kierowcy, która jest duża – szeroka i wysoka. Minusem Integry jest znacznie wyższa cena samochodów, a także spora różnica w spalaniu. Mało jest tego typu samochodów, które ważą do 3,5t, a więc na większość z nich wymagane jest specjalne prawo jazdy.

Jeśli nie wiecie, który z kamperów jest najwygodniejszy i jaki wybrać na swoje podróże, to może warto przetestować najpopularniejsze modele, nim dokonacie decyzji o zakupie własnego pojazdu? Wszystkie wymienione typy kamperów znacząco się różnią, dlatego polecamy przyjrzeć się każdemu z nich z osobna i wypróbować, jakie dają Wam one możliwości. Polecamy wypożyczenie kampera w profesjonalnej firmie, takiej jak http://www.campernord.pl/.

7 komentarzy


 1. Mi się najbardziej podobają te małe, które po rozłożeniu stają się trzy razy większe:D

  Odpowiedz

 2. A ja kiedyś widziałam amerykańskie cudo, z którego wyjeżdżały boczne salony, w którym był garaż na smarta, a na dachu było mini jacuzzi… przyjechał taki do Chorwacji:D

  Odpowiedz

  1. O kurcze – przyznam się, że marzy mi się takie jeżdżące cudo 🙂 Ciekawa jestem bardzo jak to wyglądało. Może kiedyś uda mi się czymś takim pojeździć 🙂

   Odpowiedz

 3. Zdecydowanie bym chciała mieć taki dom na kółkach. Myślę, że wtedy po prostu sprzedałabym moje mieszkanie i ruszyłabym w świat. Z mężem i psem. Po co komu nudny dom jak można jeździć po świecie?

  Odpowiedz

  1. Zdecydowanie musiałabyś sprzedać swoje mieszkanie. Taki kamper to bardzo duży wydatek. Nie wiem nawet, czy pieniądze z mieszkania wystarczą Ci na taki kamper.


   http://e-statystyka.com.pl/

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *